העצור ה”רוסי” נפטר – בנו יקבל 800,000 ₪ פיצוי

shekeli

עולה חדש מרוסיה נעצר בגין עבירה קלה. לאחר 3 ימים הוא נמצא מת במעצר. חקירה רשמית לא העלתה דבר לעניין אחריות המדינה. יחד עם זאת, אם המנוח הגישה תביעה בגין רשלנות משטרתית. ביום 6/7/14 בית המשפט חייב את המדינה לשלם פיצוי בגובה של 800,000 ₪ לבנו של המנוח.

ביום 6/7/14 בית משפט מחוזי בנצרת פסק כ-800,000 ₪ לבנו של עולה חדש מרוסיה בגין מות אביו (להלן:”ל.”) לפני יותר מארבע שנים כתוצאה מרשלנות משטרתית. ביום 27/5/07, ל. בן 37, עולה חדש, נעצר ע”י שוטרי מרחב לכיש בחשד לגרימת שריפה

ברשלנות וגרימת נזק לרכוש. בית המשפט קבע כי ל., שלו עבר פלילי, יעביר 5 ימים נוספים במעצר במהלכם, בין היתר, יעבור הסתכלות פסיכיאטרית. כעבור 3 ימים, במהלך הובלתו למרכז לבריאות הנפש, העצור נפטר באופן פתאומי וללא סיבה.

ביצוע נתיחה שלאחר המוות לא העלתה דבר לעניין סיבת המוות. חקירת המחלקה לחקירות שוטרים (מח”ש) גם כן לא מצאה אשמים במותו של העצור. משטרה הודיעה לאמו של המנוח כי בנה נפטר ובכך התיק נסגר.

אם שאיבדה את בנה פנתה אל עו”ד גלידר. “תיקים מסוג זה דורשים חקירה מעמיקה ויסודית תוך בירור כל העובדות. ניהלתי מאבק ממושך על מנת לקבל חומרים הקשורים לחקירה פנימית של המשטרה. עובדות שהתגלו אל מול עייני היו מצמררות שיער ומקוממות. התברר כי ל. הוחזק בתא אשר מותקנים בו אמצעי מעקב של 24 שעות ביממה. במשך 36 שעות אחרונות בחייו של ל., הלה הקיא ללא הפסקה. כמובן, שוטרים לא יכלו שלא לשים לב לכך, הרי, לכל הפחות תא חייב שינקו אותו. יחד עם זאת, סברו השוטרים כי מדובר בקריז סמים על

אף העובדה כי ל. מעולם לא השתמש בהרואין או כל סם אחר. חובש שהוזעק למקום, התעלם תוך קביעה כי “מהקאות לא מתים”.

מחומר החקירה עולה כי הליווי אשר הגיע בבוקר יום 27/5 סירב להעלות את ל. לרכב הליווי בטענה שהלה בקושי נושם תוך שהינו שוכב על הרצפה. שוטרי מרחב לכיש ביצעו “הצגה” שלמה כאשר “איימו” על שוטרי הליווי כי לא יתירו את יציאתם עם שאר העצורים אם ל.

לא יהיה על הרכב. במצב שנוצר נאלצו שוטרי הליווי להעלות את ל. לרכב וכעבור זמן קצר הוא נמצא מת.

משטרה התכחשה מכל וכל לאשמתה במות העצור תוך טענה כי הכל נעשה על-פי ההוראות הפנימיות של המשטרה, זאת על אף העובדה כי ממסמכים הנמצאים בתיק החקירה עולה ההיפך.

שוטרים התרשלו בביצוע עבודתם תוך הבעת אדישות מזעזעת. ברור לכל כי אם היו מעניקים לעצור עזרה רפואית, אזי סביר להניח של. היום היה בין החיים.

ביום 6/7/14, בית המשפט המחוזי בנצרת נתן תוקף של פסק דין להסכם פשרה שבמסגרתו תשלם המדינה לבנו של ל. פיצוי בגובה של כ-800,000 ₪ (קרוב ל-

235,000 $).

“תיק זה בפעם המי יודע כמה מציף את העובדה כי, חקירות שוטרים פנימיות אינן שוות גרוש. יד רוחצת יד ולקורבנות בנפש אין אחראים. האדם נפטר – ואין לכך אשמים. אחריות פלילית לא מוטלת בגין מוות מיותר זה, אלא רק פיצוי כספי אשר ישולם מהקופה הציבורית.

אנו חייבים לשאוף לא רק למצב בו המדינה מקבלת על עצמה אחריות ותשלם פיצויים, אלא למצב בו ימצאו את הדין עם האשמים”. כך נמסר מעו”ד גלידר.

שתף ברשת

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal

קבל עדכונים מאתר

כתובתנו

חיפה, שמריהו לוין 24